Aktywna szkoła – aktywny uczeń

W związku z realizacją zadania “Wpływ osiągnięć technicznych XXI wieku wpływających negatywnie na rozwój i koordynację zdrowotną dzieci i młodzieży”, w klasie II a odbyła się dyskusja na temat pozytywnych i negatywnych cech wynikających z korzystania z komputerów, tabletów, telefonów, telewizji. Uczniowie w trakcie dyskusji wymienili się wiedzą na powyższy temat, obejrzeli prezentację przygotowaną przez nauczyciela, a następnie w małych grupach wypisywali „plusy” bądź „minusy” technicznych osiągnięć XXI wieku. Łatwiej było dzieciom napisać lub narysować negatywne cechy. Widać, że są oni dość dobrze zaznajomieni z tematem.

W ramach podsumowania, następnego dnia, sprawdziliśmy wiedzę na „pufie prawdy” – „pufie kłamstwa” (ulubiona forma sprawdzania wiedzy przez drugoklasistów). Nie było problemów z podejmowaniem właściwych decyzji lecz jedynie z wyprzedzeniem „konkurencyjnych” uczniów.

A to zdjęcia z realizacji 1 zadania, czyli – “Zdrowie na talerzu w zgodzie z piramidą żywienia”

piramida1

GALERIA

mgr Beata Kucab

***

10.02.17r. w kl II b odbyła się debata uczniowska na temat “Zdrowie na talerzu w zgodzie z piramidą żywienia”, w trakcie której dzieci dyskutowały o zdrowym stylu życia wykorzystując wiedzę zdobywaną w ciągu roku szkolnego oraz doświadczenia własne, ze zwróceniem uwagi na dużą rolę ruchu i stosowanie na co dzień odpowiedniej diety. Debata zakończyła się wykonaniem piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej w formie zespołowej pracy plastycznej.

piramida2

mgr Marta Żaczek

Z życia klasy II a

Rodzice dzieci przedszkolnych często pytają, jak długo ich pociechy będą musiały siedzieć w ławkach w czasie zajęć szkolnych. Chcę więc pokazać, w jaki sposób realizujemy wiele zagadnień w edukacji wczesnoszkolnej np. oś symetrii wykonywaliśmy z wszystkich dostępnych w klasie rzeczy, w dowolnym wybranym miejscu (wcale nie musimy tylko rysować w zeszycie). Wiedzę sprawdzamy lub utrwalamy na „pufie prawdy – pufie kłamstwa”. Najczęściej to nie znalezienie właściwej odpowiedzi jest największym problemem, ale zajęcie miejsca przed konkurencyjnymi uczniami. Jeśli wszyscy uczniowie z danej grupy siedzą na pufach – to kto ma rację??? Dwoje dzieci, a dwoje nie.

A jakie pomysły mieli uczniowie w dniu gier i gdzie je realizowali? Była pełna dowolność i możliwość wykazania się kreatywnością. Pomysły pochodziły z preferencji dzieci – były więc gry sprawnościowe (np. piłkarzyki, bule), standardowe (np. bierki z patyczków, plansze start – meta, karty), ale również zaskakujące (np. wykonywanie rysunku z zamkniętymi oczami). Najważniejsza była dobra zabawa, połączona z liczeniem, sprawdzaniem, poszukiwaniem, … Niemniej ważna była: współpraca, porozumiewanie się, cieszenie z sukcesu innych, godzenie z własna przegraną.

mgr Beata Kucab

2a

GALERIA