Miesiąc: maj 2017
Dzień Książki
Anna Kustroń
II Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
Laureatki II Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych:
I miejsce: Aleksandra Walaszczyk
II miejsce: Weronika Karamon
III miejsce: Anastazja Kut
Małgorzata Półtorak
Klasa VIb w ZUO
29 maja klasa VIb pod opieką wychowawcy p. Jadwigi Guzik i p. Katarzyny Kopacz była w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Krośnie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak zakład pracuje i co się dzieje z odpadami, które każdy z nas „produkuje”.
Zakład wyposażony jest w linię technologiczną do segregacji odpadów i instalację przygotowania zawiesiny biofrakcji do fermentacji. Na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów znajduje się również wydzielony plac do produkcji kompostu oraz podczyszczalnia odcieków. Dzięki temu w znaczny sposób zostały ograniczone ilości odpadów komunalnych, które unieszkodliwiane są na składowisku poprzez recykling surowców wtórnych i energetyczne wykorzystanie odpadów organicznych, czyli tych najbardziej niebezpiecznych dla środowiska.
Jadwiga Guzik
Konkurs Piosenki Polskiej „Cudze chwalicie, swego nie znacie”
Gratulacje dla Wiktorii, Kingi i Mai !!! Maja z wyróżnieniem 🙂
Przygotowania do Dnia Matki w II c
Podziękowanie dla Pana Stanisława Połomicza za przygotowanie pięknych bukietów majowych dla pacjentów Hospicjum w Krośnie, a uczniom klasy II c za wykonanie pięknych flakonów.
Danuta Machoń
Jakie książki lubimy?
Czy dzieci lubią czytać? – Myślę, że tak – chociaż nie zawsze są to lektury szkolne
Planowany jest zakup książek do biblioteki szkolnej i w związku z tym będzie prowadzony sondaż dotyczący tego, co lubicie czytać. Propozycje prosimy składać do specjalnie przygotowanej skrzynki – informacje zostaną wykorzystane podczas zakupów.
Wycieczka klas trzecich do Krakowa i Bochni
Tym razem zapraszam do poznania wrażeń trzecioklasistów z wycieczki do Łagiewnik, Krakowa i Bochni
„Nasza klasowa wycieczka obfitowała w wiele atrakcji. W ciągu dwóch dni zwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Rynek Starego Miasta w Krakowie oraz Kopalnię Soli i Muzeum Motyli w Bochni. Wycieczka była bardzo udana. Mam nadzieję, że kolejne nasze klasowe wycieczki będą również pełne wrażeń.”
Bartosz F. kl. III a
„Byłem zachwycony pięknem zabytków w Krakowie. Najbardziej podobał mi się Wawel – zamek, w którym mieszkali królowie. To piękny i stary zamek położony nad Wisłą. Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana, zapamiętam ją do końca życia.”
Gracjan K. kl. III a
„W Bochni czekało na nas mnóstwo atrakcji. Zwiedzaliśmy kopalnię soli, później część dzieci poszła grać w piłkę, natomiast inni na dyskotekę. Wycieczka bardzo mi się podobała i jest dla mnie jedną z lepszych.”
Oliwia S. kl. III b
„Podczas wycieczki największe wrażenie zrobiła na mnie podziemna kaplica w kopalni soli oraz Bazylika św. Mikołaja w Bochni. W kopalnianej kaplicy zachwyciły mnie solne figurki, natomiast w Bazylice bardzo podobały mi się starodawne ołtarze. Wycieczka była udana, dostarczyła mi wielu niezapomnianych wrażeń.”
Anna S. kl. III a
„Kolejnym punktem wycieczki, który mnie zachwycił była ogromna kolekcja motyli w muzeum w Bochni. Znajdowało się tam ponad 5000 gatunków tych owadów. Wycieczka na długo pozostanie w mojej pamięci i będę ją zawsze mile wspominał.”
Piotr S. kl. III a
„Podczas zwiedzania kopalni przenieśliśmy się w czasie do 1248 roku i oglądaliśmy jak ludzie pracowali i wydobywali sól. Bardzo mi się podobała ta wycieczka. Jestem zadowolony, że mogłem pojechać na nią i zobaczyć dużo ciekawych miejsc.”
Bartek W. kl. III b
„Na koniec zjedliśmy pyszne lody i ruszyliśmy w drogę do Krosna. Wycieczka bardzo nam się podobała i myślę, że kiedyś pojadę tam z rodzicami.”
Hubert P. kl. III b
zebrała Ewa Macierzyńska
zdjęcia Beata Banaś,
Lekcja ekologii
17 maja 2017 Pan Stanisław Połomicz zorganizował dla uczniów klasy IIc w swoim ogrodzie lekcję ekologii i nie tylko. Ten piękny teren wokół jego ogrodu jest nietypowy – kryje domki i ogrody wtapiające się w naturalne zadrzewienia.
W maju jest tu bardzo pięknie, drzewa są okwiecone, to tu od ponad trzydziestu lat ma swoją działkę Pan Stanisław. Stworzył tu dla siebie i żony spokojny kąt do odpoczynku. Realizuje tu swoje pasje, majsterkując i budując- jego pomysłowość nie zna granic. Dziadziu Julii R. pokazał dzieciom rośliny, warzywa i drzewa, które uprawia ekologicznie, oraz narzędzia potrzebne do pracy- te dawne i współczesne. Dzieci pod czujnym okiem fachowca wyłuskały fasolę i posadziły w wyznaczonym miejscu na działce. Miały możliwość przeliczania rzędów, tyczek, fasolek. Szukały też rzodkiewek, wyrywały, myły i chrupały. Okazało się, że dzieci mogły również doskonalić umiejętności plastyczne – malowanie w plenerze na sztalugach, umiejętności sportowe na zielonej trawce w pierwszych promieniach słonecznych – rozgrywki w badmintona, tenisa stołowego, piłkę plażową i nożną. Pan Stanisław i towarzyszące nam mamusie zadbały o nasze pragnienie i głód. Pyszne bułeczki z marmoladą, ciasto z jabłkami, woda i kompot zniknęły w mig. Bardzo nam się podobała taka lekcja pod gołym niebem i już nie możemy doczekać się kolejnych odwiedzin by zobaczyć owoce naszych zasiewów.
Bardzo dziękujemy Panie Stanisławie!!!
Danuta Machoń z klasą IIc
Rekonstrukcja średniowieczna
W dniu 18 maja gościliśmy w naszej szkole grupę artystyczną Rekonstrukto z Lublina. Jej członkowie przebrani za rycerzy przybliżyli dzieciom i młodzieży czasy średniowieczne. Uczniowie naszej szkoły z wielką ekscytacją słuchali i aktywnie włączali się w pokaz, w trakcie którego mogli się między innymi dowiedzieć jak wyglądało życie i obyczaje rycerskie oraz jakie kary przewidywało prawo średniowieczne za rozmaite przestępstwa. Niektórzy starsi i młodsi uczniowie przekonali się na własnej skórze co znaczą twarde reguły życia rycerskiego. Po zakończonym pokazie wszyscy mieli możliwość obejrzenia z bliska broni średniowiecznej.
Paweł Gorczyca