„Nagrobki, tak jak inne ku następnej pamięci stawiane gmachy, są najtrwalszymi, a zarazem najoczywistszymi dowodami dziejów krajowych, odmian rozmaitych, gdyż z napisów w nich umieszczonych, dochodzić można czasów, w których czyny rozmaite się wydarzały.”
Ignacy Krasicki
21 września, w przedostatni dzień kalendarzowego lata grupa ochotników – wędrowników pod opieką p. E. Macierzyńskiej i p. J. Guzik wybrała się na XLVIII Ogólnopolski Dukielski Zlot Turystów. Pogoda, jak na końcówkę lata – była piękna. Trasa rajdu biegła z Woli Wyżnej na Kamień nad Jaśliskami do Lipowca. Wiodła szlakiem, na którym znajduje się 5 wojennych cmentarzy z czasów I wojny światowej. W latach 1914-15 walki o panowanie nad karpackimi przełęczami kosztowały życie ponad 60 tys. żołnierzy różnych narodowości. W zaborczych armiach znajdowali się Polacy, którzy zmuszani byli niejednokrotnie do walki przeciwko sobie. Walczyli o to, by w 1918 roku powstała znowu wolna Polska. Przez całe lata cmentarze stały zapomniane w leśnej głuszy. Obecnie wiele z nich odnowiono i przywrócono ich pamięć.
Rajd zakończył się konkursami krajoznawczo-turystycznym i ekologiczno-przyrodniczym oraz pieczeniem kiełbasek.
Ewa Macierzyńska
Jadwiga Guzik
A oto relacja z rajdu widziana oczami Oskara z kl. 5b
Wakacje się już skończyły. Pani od przyrody zaproponowała naszej klasie rajd organizowany przez PTTK-XLVIII Ogólnopolski Dukielski Zlot Turystów. 21 września wyruszyliśmy z samego rana. Rajd miał przebiegać od Woli Wyżnej do Lipowca. Startowaliśmy w Jaśliskach, więc właśnie tam udaliśmy się autokarem. Wycieczka była bardzo udana i ciekawa, więc chętnie wszystko opowiem. Continue reading „NA SZLAKACH NIEPODLEGŁOŚCI”