Wszystkich Świętych

wszystkich-swietych-2018-kolaz

GALERIA

1-2 listopada to czas w którym zatrzymujemy się na chwilę od biegu życia codziennego, czas zadumy nad życiem, przemijaniem…to czas wspomnień zarówno o naszych bliskich, którzy odeszli jak i o tych, których poznać osobiście nie mieliśmy okazji, ale stali się inspiracją w naszym życiu. W środę uczniowie klas I-III zapalili znicze pod Pomnikiem Niepodległości, krzyżem papieskim i pomnikiem Jana Pawła II.

BohaterON

293 kartki napisaliśmy do Powstańców Warszawskich w ramach ogólnopolskiej akcji BohaterON – włącz historię. Wszystkie kartki dzisiaj zostały przesłane do Fundacji Sensoria we Wrocławiu, a stamtąd trafią do adresatów. Dziękujemy wszystkim, którzy do akcji się włączyli: uczniom naszej szkoły, rodzicom, gościom Biało-czerwonego Pikniku.

bohateron-2018

GALERIA

XIII Rajd „Śladami Jana Pawła II po Ziemi Krośnieńskiej”

rajd JP II-rajd-2018-kolaz

GALERIA

19 października, zebrała się grupka 17-osobowa z klas IVb, Va i VIIIb, która wraz z opiekunami, wybrała się na XIII Rajd „Śladami Jana Pawła II po Ziemi Krośnieńskiej”. Celem naszej wędrówki było uczczenie 21 rocznicy (1997 – 2018) pobytu Ojca Świętego na Podkarpaciu, poznanie i przypomnienie miejsc związanych z wędrówką i pobytem ks. Karola Wojtyły w Beskidzie Niskim. W ten sposób chcieliśmy także uczcić obchody 100 lat NIEPODLEGŁEJ POLSKI, a także poznać unikalne walory krajoznawcze i przyrodnicze w Beskidzie Niskim.

Wyruszyliśmy z Przybyszowa, a trasa wiodła na Kamień nad Komańczą, poprzez Wahalowski Wierch do Komańczy Letniska. Tam zwiedziliśmy izbę Pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy – miejsca internowania kardynała (29.10.1955 r. do 28.10.1956 r.). W szkole w Komańczy zjedliśmy obiad, po którym odbyły się konkursy. Był też czas, na to, aby poszaleć na placu zabaw. Zmęczeni, ale dumni, że pokonaliśmy trasę ponad 14 km wróciliśmy do domu.

Jadwiga Guzik, Ewa Macierzyńska

Klasa III b na wycieczce w Dębinie

wycieczka-rowerowa-kl-3-2018

17. 10. 2018 r. klasa III b wybrała się na wycieczkę rowerową do lasu Dębina. Celem tej jesiennej wyprawy oprócz czerpania przyjemności z jazdy na rowerze była obserwacja życia zwierząt i zmian zachodzących o tej porze roku w lesie. Słoneczna pogoda i jak na tą porę roku wysoka temperatura sprawiły, że nasz pobyt w lesie był pełen kolorów pięknej jesieni. Czas spędziliśmy na wesołych konkurencjach rowerowych oddychając czystym leśnym powietrzem. Drugim, bardziej poważnym punktem wycieczki była wizyta przy pobliskim Pomniku Grunwaldzkim. Był to nasz wkład do obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Mimo pokonania, nie bez wysiłku, dość trudnej trasy w terenie, szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

108 lat temu, w dniu 21 sierpnia 1910 roku w Krościenku Wyżnym odbyła się podniosła uroczystość, która była echem obchodów 500–letniej rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem. W Dębinie staraniem społeczeństwa wystawiono pomnik grunwaldzki, który jest aż do tej pory świadkiem wydarzeń tamtych lat. Krzyż dębowy był darem Marii Orpiszewskiej, a piękną płytę kamienną z białym orłem zrywającym się do lotu wykonał Andrzej Lenik, rzeźbiarz z Krosna. Na płycie widnieje napis: „Pamiątka obchodu grunwaldzkiego w Krościenku Wyżnym 21/8 1410–1910. Praojcom na chwałę, braciom na otuchę’’.

Adam Moskal

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

resuscytacja-kolaz

GALERIA

16 października to Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W tym właśnie dniu uczniowie klas: I F, I K/W, II TF ZSP Nr 2 oraz 8 A i 8 B ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Krośnie wzięli udział w lekcji otwartej promującej i uczącej udzielania pierwszej pomocy.

W czasie trwania tej lekcji, uczniowie wraz z nauczycielami włączyli się w ogólnopolską akcję Bicia Rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób.
Akcję Bicia Rekordu poprzedziło przypomnienie i pokaz udzielania pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej nieoddychającej przez nauczyciela EDB, p. Artura Panasia. Od godziny 12.00 do 12.30 ponad 100 uczniów wykonywało na pięciu stanowiskach resuscytację krążeniowo – oddechową (30 uciśnięć, 2 wdechy).
Wydarzenia takie jak bicie rekordu mają za zadanie pokazać polskiemu społeczeństwu, że pierwsza pomoc jest nie tylko ważna, ale i łatwa oraz że warto znać jej zasady.
Lekcję zorganizował p. Artur Panaś, a nad sprawnym jej przebiegiem czuwał p. Krzysztof Gierlasiński – nauczyciel wych. fiz.

źródło: http://zsp2krosno.pl/38-archiwum/archiwum/1519-%E2%80%9Eszpetnar%E2%80%9D-pomaga-w-biciu-rekordu-rko

Jadwiga Guzik, Anna Kustroń

Uwaga! Konkurs plastyczny

Rysunek4b.jpg-SP4

                         Regulamin szkolnego konkursu plastycznego

                                          o tematyce patriotycznej

                                           „DROGI DO WOLNOŚCI”

1.Cele konkursu:

– wspieranie postaw patriotycznych młodego pokolenia

– pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju w związku z 100. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości

-propagowanie treści patriotycznych poprzez edukację plastyczną dzieci i młodzieży

– popularyzowanie i wspieranie artystycznych talentów uczniów

2.Uczestnicy:

Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów szkoły

Prace oceniane będą w następujących kategoriach wiekowych:

– uczniowie klas I – III szkoła  podstawowa

– uczniowie klas IV – VI szkoła podstawowa

–  uczniowie  klasy VII i VIII szkoła podstawowa

3.Temat i zadanie:

-tematem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej z okazji 100.Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

-praca plastyczna musi być zgodna z tematem konkursu, twórcza i oryginalna, wykonana dowolną techniką (malarstwo, rysunek, wycinanka, collag’e w formacie A4 lub A3).

-prace muszą być wykonane samodzielnie

-każdy uczestnik konkursu może wykonać jedną pracę konkursową

-praca plastyczna powinna być opisana na odwrocie: imię i nazwisko autora, klasa, tytuł pracy, technika wykonania,

4.Termin oddania prac:

-prace należy dostarczyć do sekretariatu szkoły do dnia 30.10.2018

                   Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie

Pocztówki dla Powstańców

bohateron-kolaz

GALERIA

BohaterON w Twojej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej. Bohater, patriota, honor, Ojczyzna – to ważne słowa, których znaczenia nigdy nie powinniśmy zapomnieć. I dlatego uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w akcję wysyłania pocztówek do Powstańców ❤️ Kartki piszą i rysują mali i duzi, od przedszkolaków do ósmoklasistów. A w czasie BIAŁO-CZERWONEGO PIKNIKU RODZINNEGO kartki pisali również dorośli mieszkańcy naszej dzielnicy.
BohaterON – włącz historię ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im symbolicznych kartek.
#BohaterON #włączhistorię #BohaterONwTwojejSzkole

Dzień KEN 2018

ken-kolaz-2018

GALERIA

12 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Dzień ten przypada 14 października i upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy właśnie w dniu 14 października 1773 roku. Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą w Europie ministerstwem oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.