„Przerwa na czytanie”

Więcej zdjęć

26 października 2023 r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.

Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego  w szkole, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. 

Przerwy w tym dniu spędzano w niecodzienny sposób: czytając książki. Uczestnicy akcji mieli ze sobą książki które przynieśli z domu lub wcześniej wypożyczyli z biblioteki szkolnej. Czytali duzi i mali. Uczniom najmłodszych klas głośno czytali nauczyciele.

Czytano w różnych miejscach: w klasach, w gabinetach, w świetlicy, w bibliotece, na korytarzach, na schodach.
W wydarzeniu braliśmy udział po raz drugi i mam nadzieję, że nie ostatni. 

Barbara Markowicz-Betlej

Święto Edukacji Narodowej

 „Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie.”
 Gandhi Mahatma

W dniu 14 października przypada Święto Edukacji Narodowej, popularnie nazywane Dniem Nauczyciela. W tym roku jest to szczególny moment, gdyż 250 lat temu powstała Komisja Edukacji Narodowej – pierwsze ministerstwo oświaty w Europie. W tym dniu wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom oraz pracownikom niepedagogicznym pragniemy złożyć najlepsze życzenia, przede wszystkim dobrego zdrowia, uśmiechu oraz uznania i docenienia w każdym dniu. To Święto skłania nas także do refleksji nad tym, co najważniejsze – wzajemne relacje, życzliwość i wdzięczność za wspólne trwanie. Niech nie tylko dzisiaj towarzyszą nam słowa: z upływem lat, życie nie staje się łatwiejsze, ale może się stać pełniejsze i piękniejsze.

Elżbieta Misiak-Gancarz

Wyjście na film z przesłaniem

Akceptacja to największy komplement, jaki można otrzymać.
Maciej Frączyk

W dniu 11 października klasy siódme i ósme z naszej szkoły brały udział w projekcji filmu „Żałuję”. Obraz poruszał trudny temat relacji rówieśniczych. Przedstawiał dramat wrażliwego, utalentowanego chłopaka, który stał się ofiarą najpierw nieznośnych żartów, a następnie gnębienia przez trójkę uczniów z danej klasy. Postępowanie młodych ludzi doprowadziło do tragedii – śmierci Jochema. Film upomina się o naprawienie krzywdy, ukaranie winnych i krótkie, ale wymowne słowo „żałuję” wypowiedziane przez agresorów, jak i tych, których pomoc przyszła zbyt późno. To film o wartościach, roli miłości i przyjaźni, ale też frustracji, która rodzi nienawiść.

Była to lekcja zarówno dla uczniów, jak i dorosłych, aby nie przyzwalać na zło i nie być obojętnym na krzywdę drugiego człowieka.

 Elżbieta Misiak-Gancarz

TĘCZOWI MIESZKAŃCY AMAZONII I MADAGASKARU

Uczniowie klas 1-4 mieli okazję zobaczyć na żywo kilku przedstawicieli z niezwykłego miejsca. Odwiedzili nas mali, sympatyczni i ciekawi mieszkańcy Amazonii i Madagaskaru. Co prawda nie było wśród nich króla Juliana, ale sympatyczne jaszczurki, kameleon, żółw, jeż albinos czy wąż wzbudzili zainteresowanie i chęć zdobycia szerszych wiadomości na temat zwierząt żyjących tak daleko od naszego kraju.

„Iskry Niepodległej” – widowisko multimedialne

Przedstawiciele klas 7 a i 7 b w ubiegły piątek 6 października wzięli udział w multimedialnym widowisku „Iskry Niepodległej” przygotowanym przez Biuro „Niepodległa” przy współpracy z Muzeum Rzemiosła
w Krośnie i wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Była to forma niezwykłej lekcji historii przygotowanej na bazie nowoczesnych technologii poświęcona wybitnym Polkom i Polakom żyjącym od XIX do XXI wieku, których osiągnięcia wpłynęły znacząco nie tylko na rozwój naszej Ojczyzny, ale i świata.

Paweł Gorczyca