W piątek 27 września uczniowie z klas Va, VIa, VIIa, VIIIa i VIIIb pod opieką p. M. Półtorak, p. J. Machowskiej i p. J. Guzik wzięli udział w LI Młodzieżowym Złazie po Ziemi Krośnieńskiej zdobywając kolejny szczyt zaliczany do Krośnieńskiej Korony Górskiej – Skibce (776 m n. p. m.). Wędrówkę rozpoczęliśmy w Woli Piotrowej, a ukończyli w Puławach, po drodze zdobywając Skibce. Na zakończenie rajdu były konkursy i oczywiście ognisko z pieczeniem kiełbasy. Pogoda, jak zwykle dopisała, humory także, więc szykujemy się na kolejny rajd – tym razem Bieszczady i Holica 🙂
Dzień: 2024-09-29
30 września przypada Dzień Chłopaka
„Człowiek urodził się po to, aby się radować.”
Blaise Pascal
DZIEŃ CHŁOPAKA – to święto nastolatków i mężczyzn. Obchodzone jest w Polsce 30. września.
W tym dniu dziewczęta wręczają chłopcom drobne prezenty. Nie jest to jednak święto we wszystkich krajach świata. Oprócz Polski, obchodzi się je jeszcze, oczywiście pod różnymi datami i w różnych miesiącach, w takich krajach, jak: Malta, Białoruś, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, Irlandia, Japonia, Brazylia, Norwegia, Indie, Meksyk, Kanada.
W naszej szkole pamiętamy o tym ważnym dniu i składamy chłopcom małym i dużym najserdeczniejsze życzenia:
czytaj dalejSpacer po krośnieńskiej starówce klas piątych
W ubiegłą środę klasy 5a i 5b pod opieką wychowawców udały się na krośnieńską starówkę. Najpierw spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem Panem Łukaszem Stachurskim z Muzeum Rzemiosła na rynku przy studni na której umieszczona jest makieta Krosna. Dzieci miały okazje zobaczyć i posłuchać o tym jak wyglądało nasze miasto na przełomie XVI i XVII wieku.
Następnie przeszliśmy do najstarszej świątyni w Krośnie czyli do kościoła pw. Trójcy Świętej. Pan Łukasz przybliżył uczniom historię krośnieńskiej Fary zwracając szczególną uwagę na szereg cennych zabytków artystycznych znajdujących się w świątyni m.in. obrazów i rzeźb. Zwrócił przy okazji uwagę na niezwykle istotną rolę kupca i rajcy krośnieńskiego szkockiego pochodzenia Wojciecha Roberta Portiusa żyjącego w XVII w., który przeznaczył znaczną część swoich dochodów na wyposażenie tej świątyni.
Później udaliśmy się jeszcze pod pomnik tej ważnej postaci w historii Krosna, a także pod Dom Mazurkiewiczów, gdzie przez pewien czas mieszkał inny znany krośnianin Jan Szczepanik – wybitny wynalazca, zwany „polskim Edisonem”. Na koniec znalazł się również czas na „mały” poczęstunek.
Paweł Gorczyca
Antoni Bykowski
więcej zdjęć