Klasa 4a wybrała się na wycieczkę do Wieliczki

„Dobre towarzystwo w podróży sprawia, że ​​droga wydaje się krótsza”
Izaak Walton

W dniu 17 czerwca klasa 4a uczestniczyła w wycieczce do kopalni soli w Wieliczce. Intencją naszej wyprawy była przede wszystkim integracja zespołu klasowego, ale również zdobycie wiedzy na temat tego legendarnego miejsca oraz przyjrzenie się pracy górników sprzed wielu lat. Pod opieką Pana Piotra, naszego przewodnika mogliśmy bezpiecznie przemierzyć pod ziemią nie tylko wiele kilometrów, ale przede wszystkim dowiedzieć się, że wydobycie soli-białego złota trwało tutaj od XIV do XX wieku, że była to praca mozolna, trudna, nie tylko dla ludzi, ale też dla koni. Pocieszył nas Pan, że zwierzęta miały tu jednak bardzo dobre warunki, ciepłe stajnie i dobre jedzenie .Dzięki ogromnej wiedzy Pana przewodnika mogliśmy też dowiedzieć się, że corocznie kopalnię odwiedza 2 mln ludzi z Polski z zagranicy, że jest to miejsce niezwykłe, gdzie na każdym kroku znajdują się pomniki wielkich postaci z naszej historii, choćby pomnik Mikołaja Kopernika czy Marszałka Józefa Piłsudskiego, ale też postaci z panteonu świętych, np. posąg św. Kingi, patronki tej kopalni. Ściany i posadzka w kopalni błyszczały się od soli, przepiękne żyrandole wiszące u sufitów pomieszczeń były wykonane z najdrobniejszych elementów tego surowca. Mogliśmy też posłuchać śpiewu górników i zobaczyć narzędzia ich pracy. Usłyszeliśmy też sporo o zjawiskach chemicznych czy z dziedziny geografii. Była to jednak przede wszystkim wyprawa w przeszłość i świadectwo wielkości naszej ojczyzny.

W mojej ocenie wycieczka była bardzo udana, głęboko edukacyjna. Nasi uczniowie pełni wrażeń oraz licznych pamiątek wrócili szczęśliwie do domu.

Dziękuję bardzo za opiekę nad klasą Pani Agnieszce Fejkiel i Panu Łukaszowi Glazarowi, tacie Julii, którzy z największą atencją dbali o bezpieczeństwo uczniów.

Elżbieta Misiak-Gancarz
wychowawczyni klasy 4a

1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka

Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.
Jan Paweł II

Dzień Dziecka – to święto wszystkich dzieci i Tych małych i Tych dużych – prawie dorosłych, które obchodzone jest od ponad pół wieku i na stałe wpisało się w kalendarz dni świątecznych.
    W Polsce obchodzi się je 1. czerwca jako Międzynarodowy Dzień Dziecka, podobnie jak w wielu krajach europejskich należących kiedyś do bloku krajów socjalistycznych, jak: Rosja, Chińska Republika Ludowa, Czechy, Słowacja, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, wschodnie landy Niemiec i Kuba.

Continue reading „1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka”

Mamy wyróżnienie!

„Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”.
Walt Disney

Miło mi poinformować, że w dniu 22 maja w Szkole Podstawowej nr 3 w Krośnie odbył się XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski poświęcony poezji Marii Konopnickiej. Z naszej szkoły wzięły w nim udział trzy uczennice: Aleksandra Badowska z klasy IV a oraz Nikola Biskup oraz Karolina Gazda z klasy VI a. Dziewczyny z klasy VI a w sposób klimatyczny zaprezentowały swoje teksty i to im udało się zdobyć wyróżnienia, a tym samym przysporzyć naszej szkole kolejnych powodów do domu i zadowolenia. Warto dodać, że Nikolę i Karolinę przygotowała Pani Erwina Szul-Kijowska. Dziękuję również Oli Badowskiej, która debiutowała w roli recytatora na już poważnej imprezie artystycznej. Za rok na jubileuszowym konkursie zwycięstwo będzie nasze. Tego sobie życzymy, a na teraz dla naszych uczennic podziękowania i gratulacje.

Elżbieta Misiak-Gancarz

Petycja w sprawie budowy sali gimnastycznej

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej Nr 4 przygotowała petycję do Prezydenta Miasta Krosna Pana Piotra Przytockiego w sprawie rozpoczęcia budowy sali gimnastycznej przy naszej szkole.

Gotowy jest projekt architektoniczno – budowlany obejmujący przebudowę budynku Miejskiego Zespołu Szkół Nr 7 w Krośnie z rozbudową o salę gimnastyczną i część dydaktyczną.  Decyzją
z dn. 10.10.2024 r.  projekt został zatwierdzony oraz udzielono pozwolenia na budowę.

Podaję  link do petycji,  proszę o zapoznanie się z nią  i zachęcam do jej podpisania oraz udostępniania.  

https://www.petycjeonline.com/budowa_sali_gimnastycznej

26 Maja przypada Dzień Matki

„W kalendarzu jest wciąż taki dzień
Przeznaczony wyłącznie dla Ciebie
Pośród innych ukryty dat
Niby w książce ukryty kwiat
Znikną chmury i troski, i cień
Słońce wyjdzie na spacer po niebie
W kalendarzu jest wciąż taki dzień, taki dzień
Przeznaczony wyłącznie dla Ciebie.”

Mieczysław Fogg

26 maja w kalendarzu wypada Dzień Matki. Jest to święto dedykowane wszystkim mamom na świecie. Młodym i pięknym, szczęśliwym z narodzin swojego pierwszego dziecka, ale też dojrzałym, może zmęczonym, z siwym włosem, pomarszczoną skórą, których dzieci już nie ma blisko nich. Na jej temat powstało mnóstwo wierszy, opowiadań, filmów, dzieł plastycznych. Trudno byłoby zliczyć tytuły.

Z całą pewnością Matka zajmuje wyjątkowe miejsce w życiu każdego dziecka. Wiele z matek –z miłości-oddałoby za swoje dzieci życie.

Dla oddania hołdu i wyrazów szacunku dla wszystkich Mam – w podziękowaniu za ich dobroć, troskę i serce  pozwoliłam sobie przytoczyć słowa twórców, pisarzy i poetów, którzy uczucia potrafią wyrażać jak nikt inny. Oto one:

Continue reading „26 Maja przypada Dzień Matki”

Powodzenia na egzaminach!

„Najlepszym przygotowaniem na jutro jest zrobienie wszystkiego,
co w Twojej mocy, dzisiaj”.
H. Jackson Brown Jr.

Drodzy Ósmoklasiści! Życzymy Wam siły i wytrwałości podczas tak ważnych dla Was egzaminów! Mamy nadzieję, że wiedza ,którą zdobyliście ,nie tylko pomoże Wam zmierzyć się z najtrudniejszymi zadaniami ,ale też przełoży się na wymarzony sukces oraz pozwoli dostać się do wybranej szkoły średniej.

Wierzymy w Was i trzymamy kciuki!
Będzie dobrze!

W Imieniu Dyrekcji i Nauczycieli
Elżbieta Misiak-Gancarz