Trzecioklasiści na XXIII Rajdzie Śladami Jasia Wędrowniczka

2. czerwca ośmioro uczniów z klasy 3b uczestniczyło w XXIII Rajdzie Śladami Jasia Wędrowniczka, zorganizowanym przez PTSM o/Krosno i SP nr 3 w Krośnie.  Tegoroczna trasa szlaku prowadziła na górę Liwocz na Pogórzu Ciężkowickim oraz do Trzcinicy, do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja”.  Na szczęście i pogoda, i humory wszystkim dopisały, a trzecioklasiści okazali się dobrymi piechurami.

Przejście szlakiem żółtym wzdłuż drogi krzyżowej na górę Liwocz (562 m. n.p.m.) miało dodatkową „atrakcję” – w pobliżu nas pojawiło się stadko dzików! Zdziwieni, patrzyliśmy z bezpiecznej odległości, jak locha z młodymi spaceruje po lesie. Na szczycie zwiedzaliśmy Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju oraz podziwialiśmy panoramę  z wieży z Krzyżem Milenijnym. Mieliśmy szczęście i oprócz wspaniałych widoków Beskidu Niskiego, udało nam się zobaczyć Tatry!

Po zejściu szlakiem zielonym do Jabłonicy przejechaliśmy autokarem do Trzcinicy. W „Karpackiej Troi” zwiedzaliśmy wybrane atrakcje skansenu, m.in. park archeologiczny, grodzisko i wystawę stałą. Uczniowie wzięli też udział w warsztatach „Gry i zabawy Słowian”.  Pod kierunkiem profesjonalnej rzeźbiarki lepili z gliny miski, talerze i naszyjniki. Na zakończenie rajdu był drobny poczęstunek.

Młodym turystom tak spodobało się piesze wędrowanie, że zgodnie zapowiedzieli, że na pewno nie jest to ich ostatni rajd! Dziękujemy organizatorom za wspólnie spędzony czas.

Erwina Szul-Kijowska