Udanych wakacji!

Lato, lato, lato czeka
Razem z latem czeka rzeka
Razem z rzeką czeka las
A tam ciągle nie ma nas

Lato, lato, nie płacz czasem
Czekaj z rzeką, czekaj z lasem
W lesie schowaj dla nas chłodny cień
Przyjedziemy lada dzień

Już za parę dni, za dni parę
Weźmiesz plecak swój i gitarę
Pożegnania kilka słów
Pitagoras bądźcie zdrów
Do widzenia wam canto, cantare

Lato, lato, mieszka w drzewach
Lato, lato, w ptakach śpiewa
Słońcu każe odkryć twarz
Lato, lato, jak się masz?

Lato, lato, dam ci różę
Lato, lato, zostań dłużej
Zamiast się po krajach włóczyć stu
Lato, lato, zostań tu

Pożegnania kilka słów
Pitagoras bądźcie zdrów
Do widzenia wam canto, cantare

Kiedyś te słowa towarzyszyły podczas wakacyjnych wędrówek wielu uczniom, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich oraz studentom. Były jednocześnie zapowiedzią tak długo wyczekiwanych wakacji oraz letniej przygody. I mimo że czasy się zmieniły, to nie zmieniło się jedno, by zachować się rozważnie i bezpiecznie w każdym miejscu, by przewidywać konsekwencje swoich decyzji, aktywności, niezależnie od tego, gdzie się jest. A oto dobre rady dla wszystkich, dużych i małych:

•wybieraj plaże, gdzie jest ratownik

•korzystaj z kąpielisk, które znasz

•chroń głowę przed słońcem

•pij dużo wody podczas upałów

•smaruj skórę kremem z filtrem

•trzymaj się blisko rodziców

•nie rozmawiaj z nieznajomymi

•nie hałasuj w górach, żeby nie płoszyć zwierząt

•rozpalaj ogniska w miejscu wyznaczonym, by nie doprowadzić do pożaru

•pamiętaj w razie niebezpieczeństwa o numerach alarmowych: 997 ,998 ,999 ,112

•korzystaj z pięknej, słonecznej pogody

Wróćcie cali i zdrowi, pełni wrażeń we wrześniu, czekamy na Was!

W Imieniu Dyrekcji Szkoły oraz Grona Pedagogicznego Elżbieta Misiak-Gancarz

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

„Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca, ono daje życie”

Henryk Sienkiewicz

W dniu 21 czerwca zakończył się rok szkolny 2023/2024. Z rąk Pani Dyrektor, przedstawicieli Rady Rodziców, jak i oddanych swoim uczniom wychowawców, nasi uczniowie otrzymali świadectwa, nagrody książkowe, dyplomy, w tym również za udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Klasy 1a i 1b oraz 2a,jak podkreślały Panie wychowawczynie, nauczyły się pisać, czytać, liczyć. Swoje umiejętności zaprezentowały klasy 3a i 3b, które od nowego roku szkolnego przechodzą na nowy etap edukacyjny oraz pożegnaliśmy klasy 8a i 8b, którym życzymy, aby dostali się do wymarzonej szkoły oraz wielu sukcesów, wspaniałych nauczycieli i przyjaciół. Dopełnieniem uroczystego nastroju były miłe słowa ze strony rodziców, uczniów, kwiaty, uśmiechy. Szczególnie gratulujemy tym uczniom ,którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz Asi Kustroń z klasy 8a za zdobycie nagrody „osobowość Czwórki” za miniony już rok szkolny. Gratulujemy też rodzicom, którzy jak co roku otrzymali listy, w których zawarte są słowa uznania za trud wychowania i osiągnięcia swoich dzieci.

„Bo sukces jest sumą małych wysiłków, powtarzanych dzień po dniu”/R. Collier/.Z całą pewnością za rok będziemy się cieszyć kolejnymi osiągnięciami i tym, że dotarliśmy wszyscy do mety-uczniowie, nauczyciele i rodzice.

A tymczasem życzymy Wszystkim zdrowych, niepowtarzalnych, bezpiecznych wakacji.

W imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego

Elżbieta Misiak-Gancarz

23 czerwca przypada Dzień Ojca

Z okazji Twojego Święta,
za wczoraj i dziś,
każdym – czułym serca uderzeniem
i każdym z niego płynącym życzeniem –
zdrowia, sił i codziennej radości –
wraz ze słowami największej wdzięczności
za wszystkie dla nas trudy i starania
składamy dziś podziękowania …

Dzień mający na celu wyrażenie szacunku i wdzięczności Ojcom obchodzony jest w Polsce 23. czerwca.

Obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie – po sukcesie Dnia Matki – pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Dzień Ojca wydawał się naturalnym dopełnieniem. W 1910 roku obchodzono go nieoficjalnie, po raz pierwszy, w niewielkim mieście Sokane w stanie Washington, z inicjatywy Sonory Smart Dodd, która chciała podziękować swojemu Ojcu – samotnie wychowującemu sześcioro dzieci. Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kilka kolejnych dekad.

Dopiero prezydent Nixon, w 1972 roku, oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. W Polsce Dzień Ojca ma już wieloletnią tradycję.

Współcześnie, każda rodzina stanowi indywidualność, a jej członkowie wnoszą w nią własne doświadczenia i historie. Podział rodzicielskich zadań powinien być wynikiem dialogu opartego na potrzebach stron. Nie ma znaczenia, czy dominował będzie model tradycyjnej, czy partnerskiej rodziny, ważne, aby rodzice byli zgodni co do wybranej ścieżki wychowania. Są ojcowie, którzy z zamiłowaniem plotą warkocze swoim córkom, są również matki, które doskonale grają w piłkę ze swoimi synami i czerpią z tego mnóstwo radości. Obok nich istnieją rodziny, gdzie tradycyjny podział ról wpisuje się w potrzeby i oczekiwania domowników. Chodzi o to, aby świadomie dzielić obowiązki, wspierać się w wychowaniu, dzięki czemu każdy rodzic będzie w pełni mógł realizować swoją zaszczytną rolę (matki, ojca).

Wszystkim Ojcom z okazji Ich Święta życzymy dużo, dużo zdrowia, uśmiechu oraz miłości i dobroci od swoich dzieci.

Elżbieta Misiak-Gancarz

Uroczysta Gala Podsumowania Konkursów Przedmiotowych 2023-2024

W środę 12 czerwca miało miejsce w Rzeszowie uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Statuetki i odznaczenia z rąk Pani Teresy Kubas-Hul – wojewody podkarpackiej oraz Pani Doroty Nowak-Maluchnik – Podkarpackiej Kurator Oświaty odebrało 278 laureatów konkursów. Wśród nich nie mogło też zabraknąć ucznia kl. VII b naszej szkoły Błażeja Połomicza – laureata konkursu przedmiotowego z historii.

Paweł Gorczyca

Liczy się udział!

„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń.”
Eleanor Roosevelt

Miło mi poinformować, że uczeń klasy 7b Patryk Czelniak wziął udział w  3. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Konkurs był skierowany do uczniów klas 4-7 szkół podstawowych, a zadanie konkursowe polegało na stworzeniu drzewa genealogicznego swojej rodziny. Patryk przygotował bardzo udaną pracę, w której udowodnił jak bardzo jest związany ze swoją małą ojczyzną i swoimi najbliższymi.

Tym razem zabrakło szczęścia, aby osiągnąć sukces, ale na pewno za rok się uda. Trzymam kciuki i dziękuję mojemu uczniowi za tę aktywność.

Elżbieta Misiak-Gancarz

Ogólnopolskie Wybory Książek

W czwartek 6 czerwca 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek. Akcja ma na celu stworzenie listy ulubionych książek dzieci i młodzieży z całej Polski.

Uczniowie oddawali swoje głosy na przygotowanych kartach do głosowania. Na kartach można było wpisać 1, 2 lub 3 tytuły książek, które ostatnio czytali i są wg nich ciekawe, interesujące i godne polecenia innym. Można było wpisać również tytuły serii wydawniczych.

Wybory miały charakter mobilny. Członkowie komisji rozdali uczniom karty do głosowania a potem przeszli z urną, do której każdy wrzucił swoją kartę.

W akcji wzięliśmy udział, aby poznać preferencje czytelnicze naszych uczniów.

Po podsumowaniu wszystkich głosów, wyniki z naszej placówki zostaną przesłane do głównego organizatora wyborów.

Ogólnopolskie wyniki poznamy po 30 czerwca 2024 r.

Barbara Markowicz-Betlej

Sukces Miłosza Woźniaka z kl. 8a

Zdjęcia ze strony Muzeum Podkarpackiego fot. R.Kubit

Miłosz Woźniak z klasy 8a został zwycięzcą i uzyskał tytuł laureata XVIII edycji powiatowego konkursu historycznego „Powiat krośnieński – historia i współczesność” organizowanego przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie. W tej edycji tematem przewodnim było „Krosno i powiat krośnieński w dobie autonomii galicyjskiej (1867-1914)”. Trzeba dodać, że ten sukces jest dodatkowo cenny, gdyż konkurs został wpisany do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, ustalonych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2023/2024 na terenie województwa podkarpackiego. Miłosz – serdecznie gratulujemy !!!

Paweł Gorczyca