
W dniu 23 września nastąpiło rozstrzygnięcie klasowego konkursu na najpiękniejsze opowiadanie o wakacjach. Uczennice Lenka i Emilka z klasy VA spisały się znakomicie. Obydwie zajęły równorzędne I miejsce.
Serdecznie gratuluję.
E.Gancarz.
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Eugeniusza Kolanki w Krośnie
"Szkoła nie jest przystankiem. Jest drogą, która otwiera się na coraz to nowe horyzonty" – Celestyn Freinet

W dniu 23 września nastąpiło rozstrzygnięcie klasowego konkursu na najpiękniejsze opowiadanie o wakacjach. Uczennice Lenka i Emilka z klasy VA spisały się znakomicie. Obydwie zajęły równorzędne I miejsce.
Serdecznie gratuluję.
E.Gancarz.
„Jak pięknie by mogło być
Ziemia jest wielką jabłonią
Starczy owoców, wystarczy cienia
Dla tych co pod nią się schronią”
Jonasz Kofta

W pierwszym dniu astronomicznej jesieni, w pięknym słonecznym wrześniowym dniu klasa Va w sposób szczególny przyczyniła się nie tylko do posprzątania obejścia naszej szkoły, ale też najbliższej jej okolicy. Swoją aktywnością chcieliśmy udowodnić, że zależy nam, żeby wokół nas było pięknie, czysto. Jednocześnie chcieliśmy się włączyć w ogólnopolską akcję „Sprzątania Świata”. Nic tak nie edukuje jak wspólna praca na rzecz wspólnoty. Mamy nadzieję, że w ten sposób dołożyliśmy niewielką cegiełkę do budowania czystej, zadbanej planety. W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim swoim Wychowankom za ich postawę, pracowitość i zaangażowanie. Dzięki Wam świat będzie piękniejszy nie tylko wizualnie.
Elżbieta Misiak-Gancarz

W ubiegły piątek 19 września grupa uczniów z klas szóstych udała się pod opieką Pana Jerzego Prętnika i Pana Pawła Gorczycy na wycieczkę rowerową do Bóbrki. Pogoda nie rozpieszczała uczestników wycieczki. Już od samego początku deszcz próbował ją storpedować, ale na szczęście z czasem opady ustały i można było wyruszyć w drogę. Na miejscu przy szkole w Bóbrce dzięki uprzejmości pracowników miejscowej placówki była możliwość upieczenia kiełbasy i nie tylko na ognisku.
W drodze powrotnej na trasie naszej wyprawy znalazł się cmentarz w Zręcinie, gdzie pochowany jest wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz. Przejeżdżając przez Suchodół wstąpiliśmy również między innymi na pyszne lody do miejscowej kawiarni. Na sam koniec naszej wycieczki niedaleko „czwórki” przypomniał sobie ponownie o nas deszcz 😉 Mimo tych niesprzyjających czasem warunków pogodowych, a także niekiedy wymagającej trasy wycieczkę należy uznać za bardzo udaną.
Paweł Gorczyca
Jerzy Prętnik






18 września w Krośnieńskiej Pasiece Miejskiej na Zakolu Wisłoka, odbyło się wyjątkowe wydarzenie – symboliczne miodobranie, które przyciągnęło wielu miłośników pszczół i miodu. Miodobranie poprowadzili doświadczeni pszczelarze Marek Barzyk oraz Jan Barzyk, którzy z pasją dzielili się swoją wiedzą na temat pracy z pszczołami oraz produkcji miodu.
Continue reading „Miodobranie :)”


15 września klasy IIa,b i IIIa,b uczestniczyły w widowisku „Kolory miasta” w RCKP. Ten spektakl ekologiczny dla dzieci, pełen magii i dobrego humoru, poprzez dobrą zabawę uczy, jak ważna w życiu człowieka jest przyroda. Kształtuje wśród najmłodszych pełną szacunku postawę wobec natury. Zaznajamia dzieci z pojęciem niskiej emisji, smogu i jego szkodliwości oraz przypomina o konieczności segregacji śmieci.
Korzystając z okazji dzieci zwiedziły też wystawę malarstwa artystów amatorów, którzy rozwijają swoje pasje w pracowniach malarskich RCKP

W sobotę, 6.09.2025 r. w holu głównym, gościnnego RCKP Krosno, rozegrano Olimpiadę Szachową Uczniów Krosno 2025. W zawodach brało udział 45 uczniów z 19 szkół podstawowych z klas I-VIII. Zawody rozegrano systemem: szwajcarskim na dystansie 5 rund, tempo gry 15 minut + 15 sekund dla zawodnika na partię.
Sebastian Barsznica, Marceli Zalichta, Iwo Marszewski, Filip Rij, Karolina Gazda, Alicja Celej, Lila Dryja i Nina Hajduk godnie reprezentowali nasza szkołę.![]()
Na 19 drużyn nasza ekipa ulokowała się na 5 miejscu. W kategorii dziewczyn Nina Hajduk wróciła z wyróżnieniem, a w kategorii chłopców Sebastian Barsznica zdobył 6 miejsce.
Wielkie gratulacje dla całej drużyny Sp4
| KLASA I | ||
| PRZEDMIOT | TYTUŁ | WYDAWNICTWO |
| EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA | Ale to ciekawe | MAC |
| JĘZYK ANGIELSKI | Shine on | Oxford |
| RELIGIA | Bóg naszym Ojcem (cz. 1 i 2) | Gaudium |

Wpłaty będą przyjmować wychowawcy do 30 września.
Składka roczna za okres 1.09.2025 – 31. 08. 2026 wynosi 55 zł. Szczegółowe informacje o warunkach ubezpieczenia znajdują się w załącznikach w zakładce „Dla Rodziców i Uczniów” -> „Ubezpieczenie”.
Jan Kochanowski.poezje
„Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie!”. I usiedliśmy pod naszymi szkolnymi lipami, odpoczywając i słuchając fraszek i pieśni Jana Kochanowskiego. Przenieśliśmy się w świat jednego z najwybitniejszych polskich poetów dzięki:
Elżbiecie Wilk – dyrektor MZS 7
Anicie Kowalewskiej – wiceprezes SKDiM DYSONANS
Magdalenie Mazur-Wójcik – z Klasowej Rady Rodziców kl. III b
Joannie Habrat – wiceprzewodniczącej Rady Rodziców SP-4
Magdalenie Macierzyńskiej, Beacie Banaś, Adamowi Moskalowi, Andrzejowi Orszulakowi – nauczycielom SP-4
A gdy już wybrzmiały wersy poezji, swym muzycznym występem zachwycił nas zespół Dysonansik i uczniowie kl. III b. Wspólny renesansowy taniec wszystkich uczestników zakończył nasze Narodowe Czytanie 2025.
Dziękujemy Grupie Rekonstrukcyjnej Szczepanik – Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Krośnie oraz p. Anicie Kowalewskiej za stroje, dzięki którym poczuliśmy ducha epoki ![]()
Ta ogólnopolska akcja ma już swoją wieloletnią historię i jest nie tylko literackim świętem, ale także wyjątkową okazją do wspólnego poznawania dziedzictwa naszej kultury. Pierwsza edycja zorganizowana została w 2012 roku, a czytanym dziełem był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Od początku Narodowego Czytania patronat nad akcją obejmuje Para Prezydencka RP.
Beata Banaś

Zapisy na rajd do 15.09.2025r.

Zapisy do 23.09.2025r.