Konkurs na okładkę lektury

W dniu 21 listopada w klasie 5a odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą okładkę lektury „Katarynka”. Celem tej aktywności było rozwijanie pomysłowości i kreatywności naszych uczniów.

I miejsce zdobyła Ola Badowska, II miejsce Szymon Pacyga i równorzędne III miejsce Nikola Dziura i Amelka Bielat.

Nagrodami były słodkości.

Dziękuję moim wychowankom i gratuluję.

E. Misiak-Gancarz

Przyrodniczy konkurs plastyczny!

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” organizuje i zaprasza na konkurs plastyczny „Karpaccy Strażnicy Przyrody: rola i znaczenie drapieżników”.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z województwa podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci oraz zachęcanie do poznawania roli dużych drapieżników w ekosystemach Karpat. Uczestnicy mają za zadanie przygotować pracę plastyczną inspirowaną karpacką przyrodą.

Termin nadsyłania prac upływa 28 listopada 2025r.

Dla laureatów przewidziano nagrody, wyróżnienia oraz gadżety promocyjne.

Informacje o konkursie, regulamin oraz materiały do pobrania znajdują się również na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych:
https://www.zielonepodkarpacie.pl/wiadomosci-/art6,zapraszamy-do-udzialu-w-konkursie-plastycznym.html
https://procarpathia.pl/aktual/konkurs-plastyczny-karpaccy-straznicy-przyrody
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1269493841888348&set=a.584578737046532
https://www.facebook.com/photo?fbid=1267217492099220&set=a.584000803754229

Uwaga! Kiermasz książek!

Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz książek w atrakcyjnych cenach.

W ofercie znajdują się głównie kolorowanki, łamigłówki oraz książki z przeznaczeniem dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Bogata tematyka proponowanych materiałów będzie doskonałym uzupełnieniem upominków mikołajkowych lub świątecznych.

Zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki:
Poniedziałek12.15 – 16.00
Wtorek – nieczynne
Środa7.30 – 11.15
Czwartek 7.30 – 16.00
Piątek7.30 – 15.30

Oferta dostępna do 22 grudnia 2025 r.

Bibliotekarz
Barbara Markowicz-Betlej

Mamy wyróżnienie!

Śmiech oświetla życie. Jest jak lampa.
Bez niego jest ciemno, duszno i ciasno, nawet wówczas, gdy świeci słońce.
Dorota Terakowska

W dniu 14 listopada w placówce Spółdzielczego Domu Kultury Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, na osiedlu Traugutta, odbyła się XXXV edycja konkursu pod hasłem „Bez piątej klepki”. Celem konkursu było wzbudzanie zainteresowania poezją dziecięcą, rozwijanie i promowanie uzdolnień recytatorskich uczniów, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego oraz integracja dzieci ze szkół naszego miasta.

Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy 5a: Aleksandra Badowska, Amelia Bielat i Pola Podkul. Dziewczynki recytowały w kolejności wiersze Wandy Chotomskiej: Kurczę blade, Dziurki w serze i Placek .Każda z nich w sposób wyjątkowy i brawurowy, w odpowiednim kostiumie i klimacie zaprezentowała swoje umiejętności wczuwania się w emocje i uczucia swoich bohaterów. Jury miało trudne zadanie, bo poziom konkursu, dzięki również naszym uczennicom był bardzo wysoki. Gratuluję Amelce, której występ został doceniony i tym samym zdobyła wyróżnienie.

Jednocześnie dziękuję Oli i Poli za piękne wykonanie swoich prezentacji oraz godne reprezentowanie naszej szkoły a także mamom dziewczynek za trud przygotowania kostiumów. Mam nadzieję, że za rok podium będzie nasze, czego recytatorkom i sobie samej życzę.

Elżbieta Misiak-Gancarz

Gratulacje dla Ignacego i Dysonansiku!

Cokolwiek dobrego możemy zrobić na tym świecie z naszymi uczuciami czy talentami,
wznosi się ku wiecznemu światu ponad nami jako pieśń pochwalna ludzkości do Boga.
Wilkie Collins

W dniu 6 listopada br. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza odbył się XXI Konkurs Pieśni, Poezji i Sztuki Patriotycznej. Naszą szkołę w kategorii poezji patriotycznej reprezentował Ignacy Bigosiński, a w kategorii pieśni – zespół Dysonansik. Jak zawsze nie zawiódł uczeń klasy 8a, który w sposób sugestywny, emocjonalny zaprezentował trudny, ale wyjątkowy tekst Józefa Szczepańskiego pt. „Czerwona zaraza”, odnoszący się do wydarzeń z okresu powstania warszawskiego. Swoim występem potwierdził najwyższą klasę recytacji i interpretacji poważnej, bo opartej na okrutnych doświadczeniach wojennych poezji doby XX wieku. Oczywiście zdobył I miejsce. Natomiast Dysonansik, dzięki brawurowemu wykonaniu piosenki „Czy wojna jest dla dziewczyn”, wywalczył III nagrodę. Serdecznie gratulujemy! Nasza szkoła jest z Was bardzo dumna!

Gratulujemy również Pani Annie Brymerskiej oraz Pani Beacie Banaś, które przygotowały uczniów do konkursu.

Elżbieta Misiak-Gancarz

Łamacze Szyfrów

W związku ze zbliżającą się rocznicą złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, nasze Stowarzyszenie organizuje kolejną edycję ogólnopolskiego, bezpłatnego konkursu internetowego Łamacze Szyfrów, skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Informacje o konkursie:

Continue reading „Łamacze Szyfrów”

107 lat temu odzyskaliśmy Niepodległość

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów nieba,
Tęskno mi, Panie
.
Cyprian Kamil Norwid

Źródło: internet

11 listopada 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W latach pierwszej wojny światowej (1914 -1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej.

Continue reading „107 lat temu odzyskaliśmy Niepodległość”